O nás

Po roce 1999 začala na Vysočině nové vlna úspěchů pro fotografické dění v rámci ČR. Parta nadšenců znovu obnovila historii Horáckého fotoklubu Jihlava (HFJ) a navázala na bohatou historii klubu.

Amatérští fotografové se scházeli v Jihlavě již po válce, ale výraznější činnost fotoklubu začíná až1963, kdy fotoklub samostatnou výstavou představuje svoji tvorbu. Další impuls přichází v roce 1971, kdy fotoklub organizuje celostátní soutěž s názvem „Zelená životu“. Do ní se zapojují prakticky všechny významnější fotokluby v republice a každoročně Jihlava na vyhodnocení a výstavě přivítá amatérskou současnou špičku.

Podstatná změna přichází až v roce 1989. Ve fotoklubu v této době působí několik profesionálních fotografů (např. Kasal, Černo a další), kteří přecházejí do soukromé sféry a fotoklub stagnuje až do roku 1999, kdy původem Třebíčan Lubomír Maštera a současný prezident HFJ pomocí inzerátu shromažďuje první nadšence.

Fotoklub navštěvuje okolní fotokluby a začíná spolupráce s fotokluby v Moravských Budějovicích a Znojmě. Brzy je fotoklub schopen představit vlastní tvorbu formou výstav v těchto městech, znovu se také zapojuje do tzv. mapových okruhů „Vysočina“, „Blatenská růže“ a nově i do mapového okruhu „Moravskoslezský mapový okruh“.

„Mapové okruhy jsou celostátní soutěže českých fotoklubů, kteří si podle vlastních pravidel sestaví kolekci fotografií – mapu – a tu posílají kolečkovým způsobem ostatním fotoklubům, kteří ji hodnotí body a výsledky hodnocení zasílají pořadatelskému fotoklubu. Po roce se soutěž vyhodnotí, předají se ceny a uspořádá se výstava,“ řekl Maštera.. Tento způsob je podle jeho slov nejobjektivnější metodou, jak hodnotit fotografie a opravdu se na prvních místech umisťují jen ty nejlepší fotografie.

Již v roce 2001 HFJ vítězí v mapovém okruhu „Vysočina“ a Maštera získává druhé místo v jednotlivcích, v dalších letech fotoklub získává třetí a druhé místo v „Moravskoslezském mapovém okruhu“ a výrazněji se prosazují i další fotografové – Milan Horký, Vladimír Holub,. Vlasta Böhmová, Ladislav Benesch, Petr Klukan, Vilda Mokrý nebo z mladších členů Aleš Kolomazník či Štěpán Holub.

Mezi výraznou aktivitu fotoklubu patří tradičně červnový workshop, jehož již šestý ročník loni potvrdil neustále rostoucí oblibu mezi účastníky. Díky fotografům Mašterovi a Vlastovi Raškovi z Pardubic jsou fotografům k dispozici skutečně atraktivní modelky a zdaleka již nejde jen o pracovní dílnu s cílem naučit, jak fotografovat akt. Zkušení i méně zkušení fotografové si zde mají možnost realizovat své vlastní projekty, které si připravují dopředu.

Fotoklub se těší podpoře města i kraje, kteří vyslyšely žádosti o granty a umožnily tak reprezentovat fotoklub a Jihlavu na nezvykle vysoké úrovni. Jde o investici, která se v konečném důsledku Jihlavě vrátí v podobě setkávání fotografů z celé ČR v krajském městě v srdci Vysočiny.

Počet aktivních členů v minulém roce opět vzrostl na současný 21. Scházíme se jednou za čtrnáct dnů ve středu od 17.hodin. Všechny zájemce zveme do svých řad!!!

Lubomír MAŠTERA